Venezuelan Empanadas in Galway

“All our dreams can come true, if we have a courage to pursue them”

Ana makes traditional Venezuelan empanadas at Galawy Fresh Market, each Saturday. In addition to delicious food, she always gives sunny smile to the people. First time I met her two years ago, when my sister and my niece visited me. We were contented that we found terrific food on the street, also GLUTEN FREE.

My niece, who can’t eat gluten was VERY HAPPY that she could had together the same food in the middle of the city.

EMPANADAS – they are medium-sized dumplings made from corn flour, stuffed with mince beef, or white cheese or sometimes vegetables. Ana introduced veggie filling especially for vegetarians and she also change white cheese for white cheddar.

–    For me is very important to keep quality in my food. I don’t put chemical preservatives and enhancers. My food is total ORGANIC, made only from natural things.

– Ana says.

The Ana’s stall at the fresh market – this is the big step to make dream come true. Always when we go for our dreams, we need to be patience and keep going because all points during the journey are meaningful, develop us, give us a courage and bring great people.

–    I finished my diploma at NUIG and I was looking for a job, after time I decided to open my own little business. When I was living in Venezuela the food was always my hobby, here I made it my job.

-Ana says.

In 2010 she got a licence for the Sunday at the fresh market, but this is not so busy day at the market in Galway, however Ana accepted the opportunity and she started her idea of making food, at first AREPAS (kind of tiny tortilla) and finally EMPANADAS.  She was patient and after four years she got a licence for Saturday, which is very busy day at Galway market.

Ana doesn’t stop in learning. In 2015 she did cookery course, then she also got a job as a chef at Montessori Creche in Galway.

Ana’s empanadas are special because they came from family  passion for food and cooking and they are the first Venezuelan food in Galway, as well.

-Three sauces, which I make for empanadas are representatives of my family:

Coriander souse – very popular in Venezuela. The older brother  taught me how to make this sauce.

Mayo and parsley sauce – my younger son showed me how to do it.

Chilli souse – it is speciality of my mother.

-Ana describes.

In Venezuela every place has different sauces for empanadas, but those threes are most popular.

Today Ana has loyal and amazing customers of various ages. One boy, Marvin started to visit her at the market when he was six months old, now he is three and he still come with parents but he can choose empanadas exactly, which he likes.

I have also been able to do all this, thanks to the wonderful people.

-Ana emphasizes.

They have supported and helped me unconditionally:  my son, my friends

and especially the person who took me with all my things to the market every Saturday – Jack, he is an Irish Angel.

I’m very grateful to all of them!

The next step of her dreams is to open a little coffee shop with own food. Now she is really close to makes it. I  believe in this strongly because Ana kept her passion from so many years, and she has many wonderful people around and her EMPANADAS are simply delicious.

If you didn’t try yet, come to the fresh market at Saturday, it will makes your day, with sure.

I recommend especially coriander sauce, in which I fell in love: coriander, garlic, lemon juice,salt.

Wenezuelskie empanadas w Galway

“Wszystkie nasze marzenia mogą się spełnić, jeśli mamy odwagę je realizować”

Ana robi tradycyjne wenezuelskie empanadas i sprzedaje je w każdą sobotę na bazarku w Galway, w Irlandii. Oprócz pysznego i oryginalnego jedzenia zawsze rozdaje ludziom słoneczny uśmiech. Pierwszy raz spotkałam ją dwa lata temu, kiedy odwiedziły mnie moja siostra i siostrzenica. Byłyśmy niesamowicie zadowolone, że znalazłyśmy tak wspaniałe jedzenie na ulicy, które było również BEZGLUTENOWE. Moja siostrzenica, która nie może jeść glutenu, była szczęśliwa, że ​​możemy zajadać wspólnie to samo jedzenie w samym centrum miasta. Taka sytuacja zdarzyła się jej pierwszy raz w życiu, ponieważ nie często trafia się uniwersalne bezglutenowe jedzenie, które niczym nie różni się od tego co uwielbiają jeść wszyscy.

EMPANADAS – to średniej wielkości pierogi wykonane z mąki kukurydzianej, nadziewane mieloną wołowiną lub białym serem albo czasem warzywami. Ana wprowadziła nadzienie warzywne specjalnie dla wegetarian, a także zmieniła biały ser na biały cheddar, który lubią Irlandczycy.  

Bardzo ważne jest dla mnie utrzymanie jakości jedzenia. W swoich potrawach nie umieszczam żadnych środków konserwujących czy wzmacniaczy. Moje jedzenie jest całkowicie ORGANICZNE i EKOLOGICZNE, wykonane wyłącznie z naturalnych składników.

Stoisko Any na bazarku w Galway – to ogromny krok do spełnienia marzeń. Historia Any pokazuje, że warto być cierpliwy, mimo, że na początku nie układa się idealnie. Trzeba iść do przodu, ponieważ wszystkie punkty w podróży mają znaczenie, rozwijają nas, uczą odwagi oraz przyciągają wspaniałych ludzi.

Ukończyłam studia na Uniwersytecie w Galway i szukałam pracy. Po pewnym czasie postanowiłam otworzyć własną małą firmę. Kiedy mieszkałam w Wenezueli, jedzenie zawsze było moim hobby, tutaj uczyniłam pasję do jedzenia moją pracę.

W 2010 roku Ana otrzymała licencję na sprzedawanie swoich wyrobów na bazarku w niedzielę,  jednak niedziela na bazarze w Galway nie jest najtłumniejszym dniem i raczej niewielu ludzi wtedy przychodzi. Ana jednak zaakceptowała okazję mimo wszystko i z cierpliwością robiła swoje. Po czterech latach uzyskała licencję na sobotę, która jest głównym dniem na bazarze, bo odwiedza go wtedy mnóstwo ludzi. Ana cały czas się uczy i zdobywa kwalifikacje oraz doświadczenie, w 2015 roku ukończyła kurs gotowania, a następnie dostała pracę jako szef kuchni w żłobku Montessori w Galway.

Jej empanadas są specjalnym i pierwszym wenezuelskim jedzeniem w Galway, a dodatkowo wywodzą się z rodzinnej pasji do jedzenia i gotowania.

-Trzy sosy reprezentują moją rodzinę:

Sos z Kolendry  – bardzo popularny w Wenezueli. Nauczył mnie go przyrządzać mój starszy brat.

Sos Pietruszkowy – mój młodszy syn pokazał mi, jak go zrobić.

Chilli sos – to specjalność mojej mamy.

-podkreśla Ana.

W Wenezueli w każdym regionie znajdziemy różne sosy używane do empanadas, ale te trzy są najbardziej popularne.

Dziś Ana ma lojalnych i niesamowitych klientów w różnym wieku. Jeden chłopiec, Marvin, zaczął ją odwiedzać na targu, gdy miał sześć miesięcy, teraz ma trzy lata i wciąż przychodzi z rodzicami, tylko teraz sam pokazuje Anie na jakie empanadas i z jakim sosem ma ochotę.

Nie byłabym tego wszystkiego w stanie stworzyć bez pomocy cudownych ludzi

podkreśla Ana.  

Wspierali mnie bezwarunkowo i zawsze spieszyli z pomocą: mój syn, moi przyjaciele, a zwłaszcza osoba, która pomagała mi zabrać się ze wszystkimi rzeczami na targ w każdą sobotę, czyli Jack – Irlandzkim Anioł.

Jestem im bardzo wdzięczna!

Następnym krokiem, na drodze spełniania marzeń jest otwarcie małej kawiarni z własnym jedzeniem. Wierzę mocno, że niedługo się to spełni, ponieważ już od tylu lat udaje się Anie sprzedawać empanadas na bazarku. Ma także wokół siebie wspaniałych ludzi, a jej EMPANADAS są po prostu przepyszne.

Jeśli jeszcze nie próbowaliście, przyjedźcie do Galway i znajdźcie je na bazarku. Gwarantuje, że będziecie zadowoleni, bo empanadas i spotkanie z Aną rozjaśnią Wam dzień, tak jak i mi rozjaśniają, co sobotę. Leje, czy nie, gnamy na targ popołudniu, by chrupnąć empanadas. Dodatkowo dla mnie jest to także mała podroż do Wenezueli.

Polecam pyszny Sos z Kolendry, w którym się zakochałam: kolendra, czosnek, sól, sok ze świeżej cytryny, trochę oliwy.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s