Stormy weather dress

Until recently I was sporadically wearing dresses, but thanks to the stormy weather that is raging in Galway day by day and also a gale in my head I discovered that if I put on a colourful dress, I can feel the spring even in the middle of winter.

You probably noticed that the weather often appears in my articles. Eh, it’s impossible to hide, that in Ireland meteorological conditions can be really depressing. Through the months of grey clouds, I have been dizzy since morning and often I don’t  want to go outside.

However, it is nice to be alive. So I observe that people have learned to use the terrible weather to play with it. For example, some people surf the wild Atlantic on kiteboards that lift them above the waves. Kitesurfing is a wind powered surface watersport using a kite and a board to move across the water. For such fun, the best is stormy weather.

If you ask me, a dress often saves me from gloom.

My dress is blue with colourful ginkgo leaves fly on it, and flowers flounce on the frill. When I wear it on I feel like a fairy tale poet.

Always have fun with fashion, dress to entertain yourself

– so Betsey Johnson, famous American fashion designer said.

So, if you see horrible forecast I recommend to you to wear the most colourful clothes.

Maybe it can make you feel charmingly between darkness and make somebody smile too.

Sukienka na sztormową pogodę

Do tej pory ubierałam sukienki sporadycznie, ale dzięki sztormowej pogodzie, która szaleje w Galway oraz w mojej głowie dzień za dniem, odkrywam, że jeśli założę sukienkę, to mogę poczuć wiosnę choćby w środku zimy.

Pewnie zauważyliście, że w moich wpisach pogoda gości często. Ech, nie da się ukryć, w Irlandii warunki meteorologiczne potrafią naprawdę przygnębić. Przez ciągnące się miesiącami szare chmury już od rana kręci mi się w głowie i często nie mam ochoty wychodzić na zewnątrz.  

Jednak dobrze jest być żywym. Obserwuję więc, że ludzie nauczyli się wykorzystywać okropną pogodę tak, aby się z nią bawić. Na przykład niektórzy surfują po wzburzonym ocenie na deskach z latawcami, które unoszą ich ponad fale.  

Kitesurfing – to sport wodny, który wykorzystuje wietrzną pogodę, deskę oraz latawiec do poruszania się na wodzie.

Dla takiej frajdy najlepsza jest sztormowa pogoda.

A mnie przed ponurością ratuje czasem sukienka.

Jest niebieska i fruwają na niej kolorowe liście miłorzębu, a na falbanie ścielą się kwiaty. Kiedy ją zakładam czuję się jak poetka w bajce.

Miej zawsze zabawę z mody, ubieraj się tak, aby samemu mieć frajdę

-powiedziała znana amerykańska projektantka mody Betsey Johson.

Dlatego gdy na zewnątrz panują okropne warunki atmosferyczne polecam Wam nosić najbardziej kolorowe stroje. Może to sprawi, że poczujecie się czarująco i przechodzień obok również się uśmiechnie.

Advertisement

2 thoughts on “Stormy weather dress

  1. Delightful! I agree with you and Betsey Johnson, tho I usually find myself being lazy and practical, wearing my gardening clothing or yoga pants for days on end. But I love vintage dresses and skirts, and your gingko dress suits you (and the weather!) Your candor is so refreshing, and the photos are perfect.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s