About me

“Everything is important and needed to create our life”

My name is Malgosia Kozlowska-Doczyk.

I’m Polish live in Galway, in Ireland.

Journalism is my passion. I love to do interviews with people and give them voices in my articles. I like details of everyday life and I try to describe them also in poetry.

My blog is called “Blue Tram”, because I imagine that I travel by ordinary public transport, exactly by trams through my life. I meet various people, I have diverse situations, and views outside the window. I am a passagner but life is a motorman.

I write in ENGLISH and in POLISH, because I know so many people from various countries and my life is among multiple cultures.

My other passion is a volunteering. At the moment I am a Wave Maker of European Capital of Culture Galway 2020. Together, we try to change our local world for better.

The motivation that caused me to set up my blog was an journey to Sibiu in Romania to work as a volunteer at the Sibiu International Theatre Festival.

The best gift for me are greetings cards. I love receive them and I make them, too. You can check Margallery.

THANK YOU for stopping on my blog. Have a nice journey!

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

“Wszystko jest ważne i potrzebne do tworzenia naszego życia”

Nazywam się Małgosia Kozłowska-Doczyk, mieszkam w Galway, w Irlandii.

Dziennikarstwo i reportaż są moją największą pasją. Uwielbiam robić wywiady z ludźmi i przekazywać ich głosy w artykułach. Opisuję detale życia codziennego w felietonach oraz w wierszach.

Blog nazwałam “Niebieskim Tramwajem”, ponieważ wyobrażam sobie, że przez życie jadę tramwajem, czyli zwykłą komunikacją. Za oknem widoki bywają różne, spotykam po drodze rozmaitych ludzi i wydarzają się różne sytuacje. Jestem pasażerem, a życie to motorniczy.

Do blogowania zmotywował mnie wyjazd do Sybina, do Rumunii, gdzie przez 20 dni pracowałam jako wolontariusz na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym.

Piszę po ANGIELSKU i po POLSKU, ponieważ znam ludzi z rozmaitych krajów i żyję na co dzień pomiędzy wieloma kulturami.

Moją długoletnią pasją jest również wolontariat. Aktualnie jestem “Twórcą Fal”, w Europejskiej Stolicy Kultury Galway 2020. Wraz z innymi mieszkańcami próbujemy zmieniać nasz mały lokalny świat na lepsze. A ja oczywiście to wszystko opisuję.

Najlepszym prezentem dla mnie są pocztówki i kartki. Robię je też sama i posyłam w świat. Możesz zerknąć na Margallery.

DZIĘKUJĘ, że zatrzymałeś się na moim blogu. Miłej podróży!

Advertisement